Święto matematyki w SP64 !

14 marca to nieformalne święto liczby π. Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina, dlatego też jest obchodzony w wielu szkołach i na uczelniach. W anglosaskich krajach istnieje nawet tradycja przygotowywania tego dnia „Pi pie”, czyli ciasta Pi.

Pierwszy raz „Dzień Liczby Pi” zorganizowano w roku 1988 w San Francisco. Obchody tego dnia mają na celu popularyzację matematyki jako naukowej dziedziny. Również w Polsce z roku na rok „Dzień liczby Pi” staje się coraz bardziej popularny.

14 marca w tym roku przypada w niedzielę,więc obchody dnia liczby Pi odbędą się w piątek 12 marca i 15 marca(w zaeżności od przypadających lekcji matematyki).Podczas lekcji nie zabraknie atrakcji,rozrywki,gier i ciekawych zadań.

W domach możecie przygotować ciasta,ciasteczka,torciki z liczbą Pi i zaprezentować podczas świątecznej lekcji.

W związku z nadchodzacym świętem wszystkich uczniów zachęcamy do wykonania kopuły geodezyjnej.

To wielościan, który odwzorowuje powierzchnię kuli. W kopule geodezyjnej najmniejszym stosowanym elementem geometrycznym jest najczęściej trójkąt równoramienny zbliżony do równobocznego, bowiem jest on najsztywniejszym wielokątem.

Geometryczny kształt kopuły geodezyjnej wykorzystywany jest w różnego rodzaju rozwiązaniach architektonicznych jako atrakcyjne, wytrzymałe i samonośne (tzn. niewymagające wewnętrznych podpór) przykrycie dużych powierzchni).

Poniżej instrukcja wykonania kopuły.

Oderwijcie się od swoich ekranów,zabawcie się w architektów.

file:///E:/Downloads/inspiracje-mbudujemy-kopule-geodezyjna.pdf

Po wykonaniu,prosimy przesłac zdjęcie/a wykonanej pracy.Umieścimy je na stronie szkolnej(termin-do końca marca)

Zachęcamy również do udziału w konkursach ogólnopolskich:

II edycja konkursu „Matematyka wierszem,fraszką ,limerykiem”

Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie krótkiej formy literackiej

związanej z matematyką, nauczaniem lub uczniem się matematyki. Utwór ma zachęcać do

uczenia się matematyki lub ułatwiać zapamiętanie pojęć, zasad, metod, procedur

związanych z edukacją szkolną.

https://drive.google.com/file/d/1VxwwyeDj28JYqQjsMNwONwZNAJwza9ii/view

Konkurs matematyczno-plastyczny ”Zarazić matematyką”

Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie dowolną techniką pracy

plastycznej na temat „Zarazić Matematyką”.

Każdy uczestnik Konkursu wykonuje własnoręcznie (bez pomocy osób trzecich) pracę

na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej),

https://drive.google.com/file/d/1nBioAVwHk_rxHF5eJ1MwG-yzson0Cu08/view

Zgłoszenia na konkursy oraz zdjęcia kopuły prosimy kierować do p.Ewy Carlton,na adres

ecarlton@sp64poznan.edu.pl

Podziel się tym wpisem

Facebook

Więcej ...

Ogólne

Drzwi otwarte

Serdecznie zapraszamy na „Drzwi otwarte”, które odbędą się 19 marca od godz. 17:00!

Ogólne

Pożegnanie…

Im jaśniej człowiek płonął za życia, tym mocniej jego gwiazda świeci w ciemności. (George R. R. Martin) Nie sposób nam wyrazić żalu z powodu nagłej, tragicznej śmierci śp. Tymoteusza Dudy . Tymek był pełnym radości i marzeń, chłopcem, absolwentem naszej szkoły… naszym Uczniem i Kolegą. Mądry, pracowity, wrażliwy, wszechstronnie uzdolniony, zawsze uśmiechnięty, z blaskiem w pięknych,